KIBRIS ÇEVRE GİRİŞİMİ VE LAONA VAKFI, AKTİF VATANDAŞLAR FONU:“ALEVLERDEN GELECEĞE”…

0
62

Kıbrıs Çevre Girişimi ve Laona Vakfı, Aktif Vatandaşlar Fonu tarafından finanse edilen, Kıbrıs’taki Orman Yangınlarına odaklanan, ada çapında bir proje başlattı. Bu proje, Ormanların korunması, erozyon ve Sivil Toplumun güçlendirilmesi konularını ele alacaktır. Yerli ve yabancı halk, belediyeler, orman dairesi ve itfaiyeciler arasında işbirliği ormanlarımızı korumak için gereklidir.

İklim değişikliği, Kıbrıs’ı orman yangınlarına daha yatkın hale getirecek ve eskilerin önlemenin tedaviden daha iyi olduğunu söylemesi hiç bu kadar doğru olmayacaktır. Hepimiz ormanlarımızı korumakla sorumluyuz.

İlk topluluk faaliyetimiz, daha önce orman yangınının yaşandığı Çatalköy’deki araziyi yeniden ağaçlandırmaktı. 10 Aralık Cumartesi günü yerel Derneğimiz ÇADER, Orman İşletme Müdürlüğü ve özel sponsorların yardım ve destekleriyle 100’e yakın fidan dikildi.

Gelecekte de ağaç dikimler yapılacaktır. Yeni çalılar ve ağaçlar dikmek, köklerin toprağı bağladığından dolayı erozyonu önleyen bir uygulamadır.

Yangın sonrasında toprak kururması nedeniyle, rüzgar ve yağmura daha fazla maruz kalır. Bunu önlemek için önlemler alınmadığı sürece her ikisi de verimli toprağı o bölgeden uzaklaştıracaktır.

Denenmiş ve güvenilir bir yöntem, erozyonu etkili bir şekilde önlemeye yardımcı olan ve yeni yaşam alanları yaratan kuru taş duvar örme yöntemidir. Bu proje, mevcut duvarları onarmak ve yenilerini oluşturmak için eğitimler de içermektedir.

Daha fazla bilgi almak veya duvar inşa etme eğitimi veya bitki dikme faaliyetlerine gönüllü olmak için lütfen 0533 838 39 16 numaralı telefondan Salih ile iletişime geçin.

Bir Cevap Yazın