İZMIR’DE GENÇLİK ÖRGÜTLERİ ZAMLARA KARŞI EYLEMDEYDİ: “KRİZIN BEDELİNİ ÜNIVERSİTELİLER ÖDEMEYECEK”

0
34

“Günden güne derinleşen ekonomik kriz ile geçen bir yılı daha geride bıraktık. 2023’ün ilk günlerinde de biz üniversiteliler olarak sokaklardayız çünkü geçinemiyoruz, barınamıyoruz, bu fiyatlarla yaşayamıyoruz. Yetersiz niteliksiz yurtlara mecbur bırakılıyoruz, fahiş ev kiraları ile barınamıyoruz; faturalara her gün zam geliyor, yiyeceğe her gün zam geliyor karnımızı dahi doyurmakta zorluk yaşıyoruz. Temel haklarımızdan mahrum bırakılıyoruz. Halkın büyük kesimi gibi bizler de üniversiteliler olarak geçinemiyoruz”

İzmir’de gençlik örgütleri, ekonomik krizin faturasını üniversitelilere kesmeye çalışanlara, zamlara ve hayat pahalılığına karşı “Eğitim, ulaşım, barınma hakkımız engellenemez” demek için basın açıklamasında buluştu.

Bornova’da yürüyen üniversiteliler “Krizin bedeli patronlara” ve “Yaşasın öğrenci dayanışmamız” sloganlarını attı.

Üniversiteliler yaptıkları açıklamada şunları söyledi:

Günden güne derinleşen ekonomik kriz ile geçen bir yılı daha geride bıraktık. 2023’ün ilk günlerinde de biz üniversiteliler olarak sokaklardayız çünkü geçinemiyoruz, barınamıyoruz, bu fiyatlarla yaşayamıyoruz. Yetersiz niteliksiz yurtlara mecbur bırakılıyoruz, fahiş ev kiraları ile barınamıyoruz; faturalara her gün zam geliyor, yiyeceğe her gün zam geliyor karnımızı dahi doyurmakta zorluk yaşıyoruz. Temel haklarımızdan mahrum bırakılıyoruz. Halkın büyük kesimi gibi bizler de üniversiteliler olarak geçinemiyoruz.

Okullarımızda yemekhanelerimiz sürekli zamlanıyor, kantin fiyatları artıyor, okul için gereken materyaller pahalanıyor. Bizlere reva görülen açlık, yoksulluk ve daha hesabımıza dahi yatmadan yüksek faturalar ve zamlar altında eriyen burslarımız, öğrencilerin sefaletine sefalet katmaya devam ediyor. bunun yanında sokaktaki gerçek enflasyondan bir haber olan TÜİK ise enflasyon için gerçekçi olmayan bir şeklîde yüzde 70 oranındadır diyor.

Bizim geçinemeyen üniversiteliler olarak aldığımız burs ise sadece 850 TL den 1250 TL’ye çıkartılıyor. Yani sadece 47 oranında zamlanıyor. Ekonomik krizin boyutlarını görmeyen bizlerle alay eder gibi porsiyonlarınızı küçültün diyen saray iktidarı bu zamma bir devrim diyor.

AKP-MHP ittifakının çoklu zamları yetmiyormuş gibi yerel belediyeler de zamlardan geri durmuyor. CHP’nin zammı ile bugünden itibaren geçerli olacak şekilde tam biniş ücreti 6.50 TL’den 8.78’e, öğrenci biniş ücreti ise 2.20 TL’den 3 TL’ye çıkartıldı. Her gün kullandığımız, ücretsiz olması gereken toplu taşıma bile zamlarla öğrencilere lüks haline gelmeye aday.

Memleketin tüm ekonomik durumu ortadayken, gerçek dışı bir şekilde 1250 TL ile geçinmemiz bekleniyor.

Kafasını kuma gömen saraya gerçeği bizler söyleyelim. Gerçek; bu sene, geneli ekonomik nedenle 255 bin kadar arkadaşımızın üniversiteye kayıt yaptıramaması ve üniversiteyi bırakmasıdır. Gerçek; her geçen gün artan bir şekilde geneli ekonomik ve geleceksizlik temelli genç intiharlarının artışıdır. Gerçek; sistemin yarattığı ekonomik krizin halka ödettirilmeye çalışıldığıdır.

Bizler ekonomik kriz ile boğuşurken 5’li çete karına kar katıyor. Sermaye zenginleşiyor, saray zenginleşiyor. Emekçinin hakkını gasp edenlere karşı emekçiler grev meydanlarından sesini yükseltiyor. Ekonomik kriz kıskacında hane içi görünmeyen emek ya da ucuz iş gücü olarak kullanılan kadınlar sesini yükseltiyor. Varlığı yok sayılan, işsizlikle sınanan LGBTİ+’lar sesini yükseltiyor. 1250 TL ile geçinemeyen, geleceksizlikle sınanan, çalışmak zorunda bırakılan üniversiteliler sesini kampüslerde, sokaklarda yükseltiyor.

Sermayenin yarattığı bu kriz düzenine mahkum değiliz. Biraz geriye gidelim ve hatırlayalım. Buradan 5 bin km uzakta, Sri Lanka’da yükselen sesi hatırlayalım. Emekçilerin işyerlerinden, evlerden; gençlerin kampüslerden sokaklara dolup taştığı ve binler olarak sarayı kuşattığını hatırlayalım. Sesimizi birleştirerek, örgütlenerek sermaye düzeninin karşısında olabiliriz.

Artan faşist baskıya karşı susmuyoruz. Kampüslerde, meydanlarda olmaya ve sesimizi yükseltmeye devam ediyoruz. Krizin faturasını biz ödemeyeceğiz. Saray gidecek, üniversiteler bizimle özgürleşecek.”

Bir Cevap Yazın