ADLARI DA MESLEKLERİ DE GÖRÜNTÜLERİ DE AYNI OLAN İKİ YABANCI! DNA TESTİNDE ŞAŞIRTAN SONUÇ

0
67

İki beyzbol oyuncusu ilginç bir şekilde hem görüntü olarak hem de ad olarak birbirlerine benziyor. Öyle ki her ikisi de takımları tarafından yıllarca karıştırıldı. Artık akraba olup olmadıklarını öğrenmek için DNA testi yapmanın vakti geldi.

İnsan insana benzer dedikleri bu olsa gerek! Ama söz konusu beyzbol oyuncuları Brady Feigl ve diğer Brady Feigl olunca işler biraz daha karmaşıklaşıyor.

Long Island Ducks beyzbol oyuncusu olan 32 yaşındaki Brady Feigl ve Las Vegas Aviators’un beyzbolcusu 27 yaşındaki bir başka Brady Feigl, hem meslekleri, hem görüntüleri hem de adları nedeniyle birbirleriyle karıştırılıyor. Tek farkları yaşları olan Brady’lerin her ikisi de 1.93 boyunda, kızıl saçlı ve gözlüklü…

İkili ilk kez 2015 yılında birbiriyle karşılaştı. Üstelik yaşadıkları olay bile aynıydı. Dr. James Andrews adlı doktora görünen Brady Feigl’ler, neredeyse tamamen aynı dirsek ameliyatını geçirdi. Görünen o ki ikilinin tüm ortak taraflarının yanı sıra rahatsızlıkları da aynıydı.

Genç Brady, “Muhtemelen ameliyattan 6 ya da 7 ay sonra doktorun ofisi koçumuzu aradı ve ameliyat için rapor verip vermeyeceğimi ve yarın gelip gelmeyeceğimi sordu” dedi. Aylar önce ameliyat olduğunu söyleyen genç Brady, bir başka Brady’nin varlığından bu şekilde haberdar olmuştu.

2017’de ise Missouri Üniversitesi’nin beyzbol takımı, Twitter’da bir doğum günü paylaşımı yaptı.  Ancak yanlış Brady’i etiketlediği için ikili bir başka kimlik krizi yaşadı. Paylaşıma karşılık olarak Brady’lerden biri “Yanlış Brady Feigl” yanıtını verdi. Ardından beyzbol takımı, ikisinin de fotoğraflarını yan yana koyarak “Bu çok tuhaf. Bizim hatamız” paylaşımını yaptı.

BİREBİR AYNI OLAN YABANCILAR

Feigl’ler, birbirine tıpatıp benzeyen iki yabancı olan tek kişiler olmayabilir. Cell Reports tarafından Ağustos 2022’de 32 çift üzerinde yapılan bir araştırma, birbirine benzeyen ancak akraba olmayan insanların genetik benzerlikler paylaştığını ortaya koydu. Araştırmacılar, deneklere DNA testi yaptı ve kişisel özelliklerini öğrenmek için anket doldurmalarını istedi.

Çalışmayı gerçekleştiren bilim insanları, birbirine benzeyen kişilerin yüzlerini de üç farklı yüz tanıma programından geçirdi. Bilim insanlarına göre genom dizilimleri nedeniyle birbirlerine benziyorlar ancak diğer özellikleriyle birbirlerinden tamamen ayrılıyorlar.

DNA TESTİ YAPTILAR

Her iki Brady Feigl’ın da yıllardır karıştırmalarının ardından ikili artık akraba olup olmadıklarını öğrenmek için DNA testi yaptırmaya karar verdi. Doğum tarihleri dışında tüm özellikleri tamamen birbirine benzeyen Brady Feigl’ler, birbirlerine karşı bir bağ hissettiklerini söylüyor.

Yaş farkları olduğu için ikiz olmadıkları ortada olan ikilinin DNA testinde de hiçbir bağlantı bulunamadı. Yani Brady Feigl’ler, birbiriyle hiçbir bağlantısı ya da akrabalığı olmayan ama birbirine çok benzeyen iki yabancı.

The Sun’a konuşan yaşlı Brady, DNA sonucunun ardından “Bir bakıma hâlâ kardeşiz” dedi.

DOPPELGANGER

Hiçbir biyolojik bağlantısı olmadığı halde birbirlerine tıpatıp benzeyen insanlara Avrupa mitolojisinde doppelganger deniyor. Bu terim bazen Brady Feigl’ler gibi insanlar için de kullanılabiliyor. Doppel (double-çift) kelimesinde ganger ise yürüyen kelimelerinden geliyor.

 

 

 

 

Bir Cevap Yazın