ESKİ NBA YILDIZI ENES KANTER FREEDOM İÇİN TÜRKIYE’DEN 500 BİN DOLAR ÖDÜL

0
63

Eski NBA yıldızı Enes Kanter Freedom, Türk hükümetinin yakalanmasına yol açan bilgiler için 500.000 dolar teklif ettiğini ve bunun da kendisi için işleri tehlikeli hale getirdiğini söyledi. New York Post’a verdiği bir röportajda Freedom, ödülü ancak geçen hafta Türkiye’nin 2023 için en çok arananlar listesine eklendiğinde öğrendiğini söyledi.

Hepsi Para Için

“Bu çok tehlikeli” dedi. “Reformdan önce Türk istihbaratı listedekilerin peşindeydi ama şimdi herkes para istediği için peşinde.” Hürriyet, listedeki diğer isimler nedeniyle şimdi konuşmak istediğini söyledi. “Pek çok gazeteci, aktivist ve sporcu var ama onlar benim kadar iyi tanınmıyorlar. Çok kolay hedefler, orada yalnızlar.”

Türkiye Cumhurbaşkanına saldırı

NBA gazisi, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a karşı konuştu. 2017’de Erdoğan’ı “yüzyılımızın Hitler’i” olarak adlandırdı. Türk Büyükelçiliği pasaportunu iptal ettikten sonra bir Romanya havaalanında durdurulduğunu ve polis memurları tarafından gözaltına alındığını söyledikten sonra yorum yaptı.

Daha önce, bir Rumen sınır polisi sözcüsü CNN’e Freedom’ın durdurulduğunu ancak hiçbir zaman gözaltına alınmadığını ve havaalanında özgürce dolaştığını söyledi. Almasi, sonunda Londra’ya uçtuğunu ve bir gün sonra Amerika Birleşik Devletleri’ne geldiğini kaydetti.

Boston – November 24: Boston Celtics center Enes Kanter (13) denies Brooklyn Nets guard James Harden (13) during second quarter NBA action. The Boston Celtics host the Brooklyn Nets in an NBA game at TD Garden in Boston on Nov. 24, 2021. (Photo by Matthew J. Lee/The Boston Globe via Getty Images)

Kasım 2021’de Freedom ABD vatandaşı oldu ve yasal olarak adını Enes Kanter Freedom olarak değiştirdi. Şubat 2022’de Houston Rockets tarafından serbest bırakıldığından beri serbest bir oyuncu olarak, Uygur halkına karşı devam eden insan hakları ihlalleri nedeniyle Çin hükümetine karşı konuştuğu için NBA’in kendisini engellediğine inandığını söyledi.

 

Kaynak:

https://www.foxnews.com/sports/enes-kanter-freedom-reveals-turkish-government-500k-bounty-on-his-head

 

Bir Cevap Yazın