GÜNEY KIBRIS CUMHURBAŞKANLIĞI SEÇİMLERİNDE:561.033 VATANDAŞIN OY KULLANMA HAKKI VAR

0
26

Güney Kıbrıs’da yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimi için kullanılacak oy sayısı resmi olarak açıklandı.

Seçim Komiseri Kostas Konstantinou, bugün düzenlenen basın toplantısında, yaklaşan Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde oy kullanma hakkına sahip toplam kişi sayısının 561.033 olduğunu belirtti.

Bu sayıya 730 Kıbrıslı Türk ve 240 mahsur kalan kişinin de yer aldığı belirtilirken, yurt dışında ise 25 bölgede seçim merkezleri faaliyet gösterecek.

Oy kullanma saatleri kanunen belirlenmiş olup, sabah saat 07:00’den öğleden sonra saat 18:00’a kadar süreceği aktarılırken, oy kullanımına saat 12:00’den 13:00’e kadar bir saatlik ara verileceği de hatırlatıldı.

Seçmen, seçtiği adayın fotoğrafının altındaki dikdörtgenin içine “X” veya “+” veya “√” işaretlerinden birini kullanarak oy vermesi gerekiyor.

Seçimler, Sağlık Bakanlığı ile ortaklaşa hazırlanan sağlık protokolüne göre yapılacak. İlgili protokolle, covid-19 pozitif olan kişilere, istisnai olarak, seçim günü diğer kişilerle aynı

zamanda sandık merkezine gitme, oy kullanma haklarını kullanma imkanı verilmesini sağlanacak.

Protokole göre, koronavirüs hastalarının koruyucu maske kullanması zorunlu olurken, diğer tüm seçmenlerin koruyucu maske kullanması da tavsiye ediliyor.

Bir Cevap Yazın