İTALYA BAŞBAKANI MELONİ: ZELENSKİY’İN MACRON VE SCHOLZ İLE PARİS’TE GÖRÜŞMESİNİ UYGUNSUZ BULUYORUM

0
41

İtalya Başbakanı Giorgia Meloni, Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelenskiy’nin Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve Almanya Şansölyesi Olaf Scholz ile Paris’te görüşmesinin “uygunsuz” olduğunu söyledi.

İtalyan Başbakan, Brüksel’de düzenlenen olağanüstü AB Liderler Zirvesi öncesi yaptığı açıklamada, “Gücümüzün topluluk ve birlik olduğuna inanıyorum… Ancak iç kamuoyunu desteklemenin davaya zarar verme riski taşıdığı zamanlar vardır ve bu bana o durumlardan biri gibi görünüyor” dedi.

“İTALYASIZ ZİRVE”

Rusya-Ukrayna Savaşı’nda, Ukrayna’ya desteğin çatışmanın tarafları arasında müzakereye varılması için “en iyi yol” olduğunu vurgulayan Meloni, “Diyalog ve barış için bir seçenek oluşturmanın en iyi yolunun sahadaki güçleri dengede tutmak olduğunu düşünüyorum. İtalya, desteğini sürdürecek ve yeniden yapılanmada başrol oyuncusu olmak istiyor.” değerlendirmesinde bulundu.

La Repubblica gazetesi, “İtalyasız Zirve” manşetini atarak İtalya’nın dün Paris’te Fransa, Almanya ve Ukrayna liderleri arasındaki zirvenin dışında kaldığına dikkati çekti.

Meloni’nin bu çıkışı, basında bazı yorumcular tarafından Roma ile Paris arasında gerilimin sürdüğü şeklinde değerlendirildi.

Londra ve Paris ziyaretlerinin ardından Zelenskiy perşembe günü Brüksel’e gelerek Avrupa Birliği (AB) liderlerinden Rusya’nın işgaline karşı daha fazla silah ve AB üyelik müzakerelerine hızlı bir başlangıç yapmalarını istedi. Zelenskiy’in Meloni ile cuma günü Brüksel’de zirve çerçevesinde bir görüşme yapması planlanıyor.

Bir Cevap Yazın