CUMHURBAŞKANI ERSiN TATAR, HÜKÜMET iLE KIBRIS TÜRK DAYANIŞMA PLATFORMU ARASINDA GERÇEKLEŞEN PROTOKOL iMZA TÖRENiNE KATILDI

0
35

“Kıbrıs Türk Şampiyon Melekleri Köyü acılara bir nebze de olsa merhem olacak”

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, hükümet ile Kıbrıs Türk Dayanışma Platformu arasında Dışişleri Bakanlığı Uğur Umar Konferans Salonu’nda gerçekleşen protokol imza törenine katıldı.

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar yaptığı konuşmada, Kıbrıs Türkü’nün mücadelesinin ve davasının devam ettiğini söyleyerek Limasol Direnişi sırasında şehit düşenleri rahmetle andı.

Güney Kıbrıs’ta başkanlığa seçilen Nikos Hristodulidis ile bugün yaptığı telefon görüşmesine değinen Cumhurbaşkanı Tatar Hristodulidis’e, Türkiye Cumhuriyeti’nin garantörlüğünün, egemenliğin kırmızı çizgileri olduğunu, kırmızı çizgilerden taviz vermeyeceklerini aktardığını, Hristodulidis’in Türkiye Cumhuriyeti’nde yaşanan deprem felaketinde hayatını kaybedenler için taziyelerini ilettiğini belirtti.

Cumhurbaşkanı Tatar, Türkiye Cumhuriyeti’nde asrın felaketi olarak adlandırılan depremde hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifalar dileyerek; “Onların acısı, bizim acımızdır” dedi.

Enkaz kaldırma çalışmalarına katılan herkese teşekkür eden Cumhurbaşkanı Tatar, Kıbrıs Türkü’nün bölgede kurum ve kuruluşlarıyla önemli bir sınav verdiğini kaydetti.

Cumhurbaşkanı Tatar, her zaman Türkiye Cumhuriyeti’nin yanında olduklarını ve bu çalışmanın da başarıya ulaşacağını söyledi.

Depremden etkilenen vatandaşlara yönelik bin konteyner evden oluşacak bir köy kurulacağını belirten Cumhurbaşkanı Tatar, oluşturulacak olan köyün isminin “Kıbrıs Türk Şampiyon Melekleri Köyü” olmasının, acılara bir nebze de olsa merhem olacağını dile getirip meleklerin adının yaşatılacağını kaydetti.

Cumhurbaşkanı Tatar platformun, siyasetin dışında halkın desteğiyle ortaya çıktığını söyledi.

Protokol kapsamında hükümet, Türkiye Cumhuriyeti’nde yaşanan deprem felaketinin ardından yaraların sarılması amacıyla kurulan Kıbrıs Türk Dayanışma Platformu’na destek verecek. Bu çerçevede, Başbakanlık altında toplanan bağışlarla Kıbrıs Türk Dayanışma Platformu tarafından toplanan bağışlar birleştirilecek ve Türkiye Cumhuriyeti’nde depremden etkilenen vatandaşlara yönelik bin konteyner evden oluşacak bir köy kurulacak.

Bir Cevap Yazın