HER GÜN 11 DAKİKA AYIRARAK ERKEN ÖLÜM VE HASTALIK RİSKİNİ AZALTMAK MÜMKÜN

0
81

HER GÜN 11 DAKİKA AYIRARAK ERKEN ÖLÜM VE HASTALIK RİSKİNİ AZALTMAK MÜMKÜN…

Yeni araştırmanın yazarlarından Dr. Brage, “Bulgularımız sizin için iyi haber” diyor. Yeni bir araştırmada günde sadece 11 dakika orta ila yoğun yoğunluk aerobik egzersizin kansere, kardiyovasküler hastalıklara yakalanma veya erken ölme riskini azaltabileceğini ortaya koydu.

Yürüyüş, dans, koşu, bisiklet ve yüzme gibi egzersizler, aerobik aktiviteler olarak sınıflandırılıyor.

Birleşik Krallık’taki Cambridge Üniversitesi’nden araştırmacılar, 30 milyondan fazla yetişkinin 10 yıl boyunca takip edildiği 196 çalışmadan elde edilen verileri inceledi.

British Journal of Sports Medicine adlı hakemli bilimsel dergide yayımlanan araştırmada haftada 75 dakikalık orta yoğunluklu aktivitenin erken ölüm riskini yüzde 23 oranında düşürdüğü belirtildi.

Günde yaklaşık 11 dakikaya denk gelen bu aktivitenin, kardiyovasküler hastalıklara yakalanma riskini yüzde 17, kanser riskini de yüzde 7 azalttığı tespit edildi.

Bu arada aktivite süresi arttıkça risklerin daha da düştüğü saptandı.

Bulgulara göre haftada minimum 150 dakikalık egzersiz (günde 22 dakika), bireylerin herhangi bir nedenden ölme riskini yüzde 31 düşürüyor.

Ayrıca kardiyovasküler rahatsızlıklardan ölüm riskini yüzde 29, kanserden ölüm tehlikesini de yüzde 15 azalttığı görüldü.

Aynı egzersiz miktarı, kansere yakalanma tehlikesini de 12, kardiyovasküler hastalık riskiniyse  27 daha azaltıyordu.

Çalışmanın yazarlarından Dr. Soren Brage, “Haftada 150 dakikalık orta yoğunluklu fiziksel aktivite yapan biriyseniz, bulgularımız sizin için iyi haber” dedi:

“Ayrıca haftada 75 dakikanın yönetilebilir olduğunu görürseniz, onu yavaş yavaş önerilen miktara kadar çıkarmayı da deneyebilirsiniz.”

Araştırmaya dahil olmayan ve George Washington Üniversitesi’nden halk sağlığı profesörü olarak görev alan Dr. Leama Wen, “Fiziksel aktivitede artışla kardiyovasküler hastalık, kanser ve erken ölüm riskinin azalması arasında güçlü bir korelasyon olduğunu zaten biliyorduk” ifadelerini kullandı:

Söz konusu araştırma bunu doğruluyor ve ayrıca haftada 150 dakikalık önerilen egzersizden daha az miktarda aktivitenin de yardımcı olabileceğini gösteriyor.

Bir Cevap Yazın