‘AİLESİ RÜŞVET AĞININ PARÇASI’: ESKİ EKVADOR DEVLET BAŞKANI MORENO’YA YOLSUZLUKTAN EV HAPSİ

0
29

‘AİLESİ RÜŞVET AĞININ PARÇASI’: ESKİ EKVADOR DEVLET BAŞKANI MORENO’YA YOLSUZLUKTAN EV HAPSİ

Eski Ekvador Devlet Başkanı Lenin Moreno, ülkenin en büyük hidroelektrik barajının ihalesinde Çinli firmadan rüşvet aldığı gerekçesiyle ev hapsine alındı. Moreno’nun eşi, kızı ve damadının 660 bin dolar rüşvet aldığı öne sürüldü.

Ekvador’da 2017 ile 2021 yılları arasında devlet başkanlığı yapan 69 yaşındaki Moreno ve 36 kişi toplam 76 milyon dolar rüşvet almakla suçlandı.

Savcılığa göre yolsuzluk ağı, 2,5 milyar dolarlık Coco Codo Sinclair hidroelektrik santralinin inşaatı sırasında kuruldu.

Başsavcısı Diana Salazar, soruşturmada adı geçen bütün zanlılar için gözaltı talebinde bulundu. Başsavcılık Ofisi Twitter’dan yaptığı açıklamada, eski başkan Moreno da dahil olmak üzere 14 kişiye ileri yaşları nedeniyle ev hapsi verildiği belirtildi.

Savcılık rüşvet ağının parçası olmakla suçladığı Moreno’nun eşi, kızı, kardeşleri ve eniştesinin de dahil olduğu aile grubunun toplam 660 bin dolar rüşvet aldığını öne sürdü. İddianamede sanıklar için 7 yıl hapis istendi.

Eski Devlet Başkanı Moreno, 22 Şubat’ta sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada suçlamaları kabul etmeyerek baraj inşaatının ihalesinde sorumluluğunun olmadığını savundu.

Ev hapsine alınan Moreno, 2007 ile 2013 yılları arasında da Eski Başkan Rafael Correa’nın yardımcısı olarak görev yapmıştı.

Correa da gıyabında yargılandığı yolsuzluk davasında sekiz yıl hapis cezasına çarptırıldıktan sonra Belçika’da sığınma hakkı almıştı.

 

Bir Cevap Yazın