FITCH DERECELENDİRME KURULUŞU, GÜNEY KIBRIS’IN UZUN VADELİ KREDİ NOTUNU YÜKSELTTİ

0
195

FITCH DERECELENDİRME KURULUŞU, GÜNEY KIBRIS’IN UZUN VADELİ KREDİ NOTUNU YÜKSELTTİ…

Fitch derecelendirme kuruluşu, Güney Kıbrıs’ın uzun vadeli kredi notunu bir basamak artırarak BBB-‘den BBB’ye yükseltti. Uluslararası Derecelendirme Kuruluşu’ndan yapılan açıklamaya göre, yükseltmenin başlıca nedeninin, mali durumdaki önemli iyileşme ve borcun azalan gidişatı olduğu ayrıca, ekonominin enerji krizine dayanıklılığı ve bankaların aktif kalitesindeki iyileşmenin de değerlendirmeye olumlu katkıda bulunduğu belirtildi.

Uluslararası Derecelendirme Kuruluşu, 2022 yılında kamu maliyesinin önemli ölçüde iyileştiğini ve 2021 yılında devlet açığı Gayrı Safi Yurt İçi Hasıla’nın %1,7si iken genel devlet dengesinin %2,3’lük fazlaya dönüştüğünü ve bunun da Fitch’in Eylül 2022’deki önceki değerlendirmesinde yer alan tahmininin oldukça üzerinde olduğunu vurguladı.

Fitch Kuruluşu, Gayrı Safi Yurt İçi Hasıla’nın büyümesinin ve iyileştirilmiş mali pozisyonun, kamu borcunun Gayrı Safi Yurt İçi Hasıla’ya oranının 2021 yılındaki %101,1’den, 2022 yılında %86,5’e gerilemesini sağladığını kaydetti. Ayrıca, Kıbrıs ekonomisinin Ukrayna’daki savaşın neden olduğu dış şoklara karşı, bir dereceye kadar dayanıklılık gösterdiğine de dikkat çekti.

Güney KMaliye Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Fitch adlı kredi derecelendirme kuruluşunun Kıbrıs ekonomisinin kredi notunu yükseltmesinin, ekonominin karşı karşıya olduğu zorluklarla başa çıkma gücünün ve yeteneğinin tanınması anlamına geldiği belirtildi. Aynı zamanda, devletin mali durumundaki iyileşmenin sürdürülmesi ve bankacılık sektöründe konsolide güvencenin sağlanmasının, ekonominin daha da gelişmesi için belirleyici olduğunun altını çizdi.

Ayrıca Fitch’in sadece 2021 – 2022 dönemindeki mali performansı değil, aynı zamanda ekonominin son yıllarda meydana gelen uluslararası krizlere karşı dayanıklılığını da olumlu değerlendirdiğini belirtti. Maliye Bakanlığı, pandemi döneminde donuk kredilerin azaltılması ve bankacılık sektörünün güçlendirilmesine yönelik çalışmaların, meyvelerini vermeye başladığını bildirdi.

Bir Cevap Yazın