POLONYA YÜKSEK MAHKEMESI: “CUMHURBAŞKANINA GERİ ZEKALI DEMEK SUÇ DEĞİL”

0
32

POLONYA YÜKSEK MAHKEMESI: “CUMHURBAŞKANINA GERİ ZEKALI DEMEK SUÇ DEĞİL”…

Polonya yargısından cumhurbaşkanına hakaret kararı: “Geri zekalı demek suç değil”

Yüksek Mahkeme, savcılığın karara itirazını “temelsiz” olarak niteledi. Polonya Yüksek Mahkemesi, sosyal medyada Cumhurbaşkanı Andrzej Duda’ya “geri zekalı” diyen bir kişiye ceza verilmemesi gerektiğine hükmetti.

Daha önce yerel mahkeme tarafından verilen beraat kararını onayan Yüksek Mahkeme, savcılığın kararla ilgili itirazı “tamamen temelsiz” olarak niteledi.

Varşova’daki yerel mahkeme daha önce cumhurbaşkanına hakaret suçunun, kamusal tartışmalar sırasında çok sert de olsa eleştiri hakkını ihlal etmemesi gerektiğine hükmetmişti.

Mahkemenin kararında sosyal medya paylaşımını yapan Jakub Zulczyk’in suç işlemediği ve kullanılan kelime aşağılayıcı olsa dahi neden olduğu zararın ihmal edilebilir olduğu belirtildi. Mahkemenin kararıyla rahatladığını söyleyen Zulczyk, “Nihayet tüm bunların sonuna geldiğimiz için çok mutluyum” ifadelerini kullandı.

Ülkedeki mevcut yasalara göre Polonya veya başka bir ülkenin cumhurbaşkanına hakaret etmek üç yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılabiliyor.

Kasım 2020’de ABD’de yapılan başkanlık seçimlerinin ardından Facebook hesabından bir paylaşım yapan Zulczyk, Cumhurbaşkanı Duda’nın başkan seçilen Joe Biden’ı kutlama şeklini eleştirmişti.

Diğer dünya liderleri Biden’ı tebrik ederken Duda, seçimleri kazandığı kesinleşen Biden’ın seçmenler kurulu tarafından aday gösterilmesini beklediğini söylemişti.

Zulczyk bunun üzerine, “Joe Biden ABD’nin 46. başkanı. Andrzej Duda ise bir geri zekalı” şeklinde paylaşım yapmıştı.

Bir Cevap Yazın