RUSYA BM GÜVENLİK KONSEYİ’NIN TÜRK TARAFINI KINAYAN AÇIKLAMASINI VETO ETTİ

0
64

RUSYA BM GÜVENLİK KONSEYİ’NIN TÜRK TARAFINI KINAYAN AÇIKLAMASINI VETO ETTİ

Güney Kıbrıs basını: Rusya, BM Güvenlik Konseyi’nin Pile’deki olaylar nedeniyle Türk tarafını kınayan açıklamasını veto etti.

Rusya’nın Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin “Kıbrıs’ta Türk tarafını BM Barış Gücü’ne karşı güç kullandığı” iddiasıyla kınayacağı bir açıklama yayımlamasını veto ederek engellediği belirtildi.

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin en yüksek tirajlı gazetesi Phileleftheros’dan Michalis İgnatiou’nun haberine göre Britanya’nın BM Daimi Temsilciliği tarafından yazılan metni daimi üyelerden ABD ve Fransa da destekledi. Phileleftheros, Çin’in de metne bir itirazda bulunmadığını iddia etti.

Habere göre Rusya ise metni kabul edilebilir bulmadıklarını ifade ederek veto etti.

Phileleftheros, “Kararın bizzat Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin tarafından alındığına inanıldığını” yazdı.

İgnatiou, Rusya’nın veto kararının BMGK’nın diğer üyeleri arasında rahatsızlık yarattığını ve pazartesi başka bir girişimde daha bulunulacağını iddia etti.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, cuma günü BM Barış Gücü kontrolündeki tampon bölge Yeşil Hat’ta bulunan Pile köyünü Yiğitler’e bağlayan karayolunun iyileştirilmesi için çalışmalara başladı. BM Barış Gücü, KKTC’nin bölgede çalışma yapma yetkisi olmadığını belirterek müdahalede bulundu. KKTC’li yetkililer müdahaleye karşılık verdi.

(Kaynak: T24 Dış Haberler)

Bir Cevap Yazın