BARAKA KÜLTÜR MERKEZİ 15. GELENEKSEL YAZ KAMPI LİMNİDİ’DE GERÇEKLEŞTİRİLDİ

0
81

BARAKA KÜLTÜR MERKEZİ 15. GELENEKSEL YAZ KAMPI LİMNİDİ’DE GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Yaklaşık 50 kişinin katılımıyla dolu dolu geçen kamp sürecinde yetişkinler ve gençler için kültür-sanat-bilim-spor temalı aktiviteler yapılırken çocuklar için de eğlenceli ve bilgilendirici oyunlar ve aktiviteler düzenlendi.

Kamp programına çeşitli konularda panel ve söyleşiler de ekleyen kampçılar, eğlenerek öğrenmenin keyfini yaşadı. Ayrıca Baraka Kültür Merkezi, bu yılki kamp programına “en az plastik kullanımı ve en az atık” projesini de ekleyip ekosisteme en çok zarar veren madde olan plastik kullanımını en aza indirmek amacıyla kampa katılanların tek kullanımlık plastik getirmemesi ve kullanmaması konusunda kural koydu. Kamp süreci içerisinde de “en az çöp çıkarma” yarışı düzenlenerek en az çöp çıkaran kampçılara ödüller verildi.

17 Ağustos akşamı kampın açılış etkinliğinde geçen yıl düzenlenen kamptan günümüze kadar uzanan 1 yıllık süreçte Baraka Kültür Merkezi’nin gerek sokakta eylemlilik olarak gerekse etkinlik ve faaliyetler anlamında neler yaptığıyla ilgili bilgiler verilirken kamp bölgesi olan Limnidi bölgesinin tarihi ve kültürel özelliklerinden bahsedildi. Ayrıca eğlenceli açılış oyunlarının da oynandığı ilk gecede tüm kampçılar eğlenmenin ve öğrenmenin keyfini bir arada yaşadı.

18 Ağustos sabahı çocuklar için eğlenceli aktiviteler yapılırken bir yandan da “Kültürel Anlamda Mücadele ve Yönetimi” söyleşisi gerçekleştirildi. Söyleşide Baraka Kültür Merkezi’nin külterel alanda verdiği mücadele ve bu sene başında geçilen yeni yönetim şeklinin değerlendirilmesi ve yeni yönetim kuruluna öneriler yapıldı. Aynı gün gerçekleşen tavla, satranç ve andrez turnuvaları her yaştan katılımcıya rekabet duygusu olmadan dayanışma içerisinde neşeli anlar yaşatırken fiziksel ve zihinsel becerilerinin gelişmesine de katkıda bulundu.

Akşam saatlerinde ise katılımlı dans etkinliği ile Kıbrıs Halk Dansları ile 1920’li yılların Amerikan dansı olan Charliston dansı kampçılar tarafından birlikte sergilendi. Sergilenen danslarla birlikte halkların ve kültürlerin kardeşliği de bir kez daha vurgulanmış oldu.

19 Ağustos sabahı “Bilimsel ve Eleştirel Düşünce Yönetimi ve Önemi” söyleşisi yapıldı. Aklın saldırı altında olduğu post modern çağda bilmeye cesaret etmenin ve eleştirinin gücünden bahsedilirken bir yandan da söyleşi süresince çocuklar için de eğitici ve öğretici aktiviteler gerçekleştirildi.

Ardından kampçıların katılımıyla “Survive Limnidi” oyunu oynanırken, kültür-sanat-bilim-spor alanlarında hem eğlendirici hem de bilgilendirici bir aktivite yaşandı. Akşam saatlerinde gerçekleşen Sol Anahtarı konseri ile etkinliklere son verilirken duygu ve coşku dolu konsere bölge halkından izleyiciler de katılarak kampçılarla birlikte şarkılara eşlik ettiler.

Baraka Kültür Merkezi üyeleri ve dostları, kültür-sanat-bilim-spor ve dayanışmayla dolu geçen 15. Geleneksel Baraka Yaz Kampı’nda yeni mücadeleler ve üretimler için güç ve enerji topladılar.

(Haber: Gürsel KARAGÖZLÜ)

Bir Cevap Yazın