UKRAYNA’NIN KARADENIZ’DEKİ İNSANİ KORİDORUNU KULLANAN İKINCİ GEMİ ODESA LİMANI’NDAN AYRILDI

0
75

UKRAYNA’NIN KARADENIZ’DEKİ İNSANİ KORİDORUNU KULLANAN İKINCİ GEMİ ODESA LİMANI’NDAN AYRILDI

Ukrayna Başbakan Yardımcısı Oleksandr Kubrakov, Rusya’nın geçen ay Ukrayna tahılının Karadeniz’den güvenli geçişine izin veren Karadeniz Tahıl Koridoru Anlaşması’ndan çekilmesi nedeniyle Ukrayna’nın Odesa Limanı’nda mahsur kalan bir geminin limandan ayrıldığını açıkladı.

Aynı zamanda Kalkınma ve Altyapı Bakanı da olan Başbakan Yardımcısı Kubrakov bugün sosyal medya platformu X’ten yaptığı açıklamada, Liberya bandıralı yük gemisi Primus’un sivil gemiler için oluşturulan geçici koridordan seyrine başladığını söyledi. Geminin varış noktası Bulgaristan’ın Varna Limanı.

Kubrakov geminin Afrika ülkelerine yönelik çelik ürünleri taşımak üzere 20 Şubat 2022’den bu yana limanda bulunduğu bilgisini de paylaştı.:

 

“The 2nd vessel blocked due to the war has left the port of Odesa and is now sailing through a temporary corridor.The Liberian-flagged bulk carrier PRIMUS of a Singaporean operator has left the port of Odesa and is sailing through the temporary corridor established for civilian…

— Oleksandr Kubrakov (@OlKubrakov) August 27, 2023”

 

Moskova’nın Karadeniz Tahıl Koridoru Anlaşması’ndan çıkmasının ardından gemileri hedef alma tehditlerine rağmen tahıl yüklü bir gemi 16 Ağustos’ta Odesa Limanı’ndan ayrılmıştı. Rusya’nın Ukrayna’yı işgal ettiği 24 Şubat 2022’den bu yana Odesa Limanı’nda mahsur kalan Hong Kong bandıralı Joseph Schulte adlı gemi 18 Ağustos’ta İstanbul Boğazı’ndan geçmişti.

Bir Cevap Yazın