Cumartesi, Eylül 30, 2023
KKTC Turizm
Ana SayfaHABERLERAMERİKA HABERLERİNEW YORK'TAN ALASKA'YA: ABD GENELİNDE 11 EYLÜL ANMA TÖRENLERİ DÜZENLENİYOR

NEW YORK’TAN ALASKA’YA: ABD GENELİNDE 11 EYLÜL ANMA TÖRENLERİ DÜZENLENİYOR

 

 

ÜLKE TARİHİNİN EN BÜYÜK TERÖR SALDIRILARINI HATIRLAMAK İÇİN AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ’NİN DÖRT BİR YANINDA 11 EYLÜL ANMA ETKİNLİKLERİ DÜZENLENİYOR.

Amerikalılar, Amerika Birleşik Devletleri topraklarında yaşanan en büyük terör saldırısını 22. yılında anmak için ülkenin dört bir yanında bir araya geliyor.Anma törenleri New York’taki Dünya Ticaret Merkezi, Pentagon ve Pennsylvania’daki saldırı alanlarından Alaska ve ötesine kadar uzanıyor.

Hindistan ve Vietnam’a yaptığı bir geziden sonra Washington D.C.’ye doğru yola çıkan ABD Başkanı Joe Biden, Alaska’nın Anchorage kentindeki bir askeri üstte düzenlenecek törene katılacak.Biden, 11 Eylül’ü Alaska’da anan ilk ABD Başkanı olacak. First Lady Jill Biden ise Pentagon’daki 11 Eylül anıtına çelenk bırakacak.11 Eylül 2001 tarihinde gerçekleşen terör saldırılarında yaklaşık 3 bin kişi hayatını kaybetmiş, bu saldırılar ABD’nin dış politikasını yeniden şekillendirmişti. Pentagon’dan 160 kilometre ve New York’tan üç kat daha uzak mesafede bulunan Virginia’nın Goochland İlçesinin itfaiye Eddie Ferguson, “O gün tam da olması gerektiği gibi tek bir ülke, tek bir ulus, tek bir halktık. Duygu buydu, herkes bir araya geldi ve yardım etmek için elimizden geleni yaptık.” şeklinde konuştu. Çoğunlukla kırsal kesimden oluşan 25 bin nüfuslu ilçede sadece müdahale ekiplerine odaklanan bir sabah ayini ve tüm kurbanlara yönelik bir akşam töreni olmak üzere iki anma etkinliği düzenleniyor.

Çalışanlar için tatil ilan edildi Ülke genelindeki diğer topluluklar da saygı duruşu, çan çalma, mum yakma gibi etkinliklerle anma törenleri organize etti.İzciler, Dünya Ticaret Merkezi’nden bir parça çelik ve 11 Eylül kurbanı Jessica Leigh Sachs’ı onurlandıran bir plaketin yer aldığı “Kahramanlar Anıtı”nın bulunduğu Missouri, Fenton’daki bir anma töreninde bayrak alçaltıp yükseltti. Belediye Başkanı Joe Maurath, “Biz sadece küçük bir topluluğuz  ancak bu olayları hatırlamaya devam etmek bizim için önemli.” şeklinde konuştu. Bazı 11 Eylül kurbanlarının memleketi New Jersey’in Monmouth İlçesi, anma törenlerine katılabilmeleri için bu yıl 11 Eylül’ü çalışanlar için tatil ilan etti. Birçok Amerikalı, Kongre’nin hem Vatanseverlik Günü hem de Ulusal Hizmet ve Anma Günü olarak belirlediği bu günde gönüllü çalışmalar yapıyor.Başkan Yardımcısı Kamala Harris, Ulusal 11 Eylül Anıtı ve Müzesi plazasındaki törene katılacak. Etkinlikte siyasilerin konuşmalarına yer verilmeyecek, bunun yerine kürsü kurban yakınlarına bırakılacak.James Giaccone, kardeşi 43 yaşındaki Joseph Giaccone’nin anısına bu yıl da adını okumak için kaydoldu. Aile her yıl Joseph’in adını duymak için törene katılıyor.11 Eylül’de kaçırılan uçaklardan birinin, yolcuların kokpite saldırmaya çalışması sonucu düştüğü Pennsylvania’da, Ulusal Park Servisi tarafından işletilen Stoystown’daki Uçuş 93 Ulusal Anıtı’nda bir anma ve çelenk koyma töreni düzenleniyor. Harris’in eşi Doug Emhoff’un bu törene katılması bekleniyor.

Haber: (Erdem ÇOLAKOĞLU)

RELATED ARTICLES

Bir Cevap Yazın

- Advertisment -
Lefke Avrupa Üniversitesi

Most Popular

Recent Comments

%d blogcu bunu beğendi: