PUTİN: UKRAYNA SAVAŞI UZUN SÜRECEK; TRUMP’IN BAŞKAN SEÇİLMESİ KÖTÜ İLİŞKİLERİ ETKLEMEZ

0
79

PUTİN: UKRAYNA SAVAŞI UZUN SÜRECEK; TRUMP’IN BAŞKAN SEÇİLMESİ KÖTÜ İLİŞKİLERİ ETKLEMEZ

Herhangi bir ateşkesin Kiev tarafından yeniden silahlanmak için kullanabileceğini işaret eden Rus lider, barıştan söz edilebilmesi için “insan, teçhizat ve mühimmat bakımından Ukrayna’nın tükenmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin Ukrayna’daki savaşın uzun süreli olacağını beklediklerini açıkladı.

Rus lider, 2024’te Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) gerçekleşecek başkanlık seçimlerinin sonucunun Washington’un Rusya’ya olan “düşmanca” bakış açısını değiştirmeyeceğini de vurguladı.

Rusya’nın Vladivostok kentinde düzenlenen Doğu Ekonomik Forumu’nda gerçekleşen panelde konuşan Putin, Ukrayna’nın Rus güçlerine karşı başlattığı karşı saldırının şu ana kadar başarısız olduğunu ve Ukrayna ordusunun 71 bin kişilik ağır kayba uğradığını söyledi.

Herhangi bir ateşkesin Kiev tarafından yeniden silahlanmak için kullanabileceğini işaret eden Rus lider, Ukrayna’nın sadece “insan, teçhizat ve mühimmat bakımından tükendiğinde” barıştan söz edebileceğini sözlerine ekledi.

Rusya, 2014 yılında ilhak ettiği Kırım ve geçen yıl 24 Şubat’ta başlayan işgalle Ukrayna topraklarının yaklaşık yüzde 18’ini kontrol ediyor.

Ukrayna’nın birkaç aydır yürüttüğü karşı saldırıda ise bazı köyler geri alınmış da olsa henüz önemli bir ilerleme kaydedilemedi.

“Trump’ın yargılanması ABD siyasetinin çürümüşlüğünü gösteriyor”

Eski ABD Başkanı Donald Trump’ın yargılanmasının da siyasi amaçlı olduğunu ileri süren Rus lider, bu durumun Amerikan siyasi sisteminin “çürümüşlüğünü” gösterdiğini söyledi.

Gelecek sene yapılacak başkanlık seçimlerinde Trump’ın kazanması durumunda da Washington’un Moskova’ya “düşmanca” bakışının değişmeyeceğini de iddia etti.

“Kim başkan seçilirse seçilsin, ABD dış politikasında Rusya’ya yönelik temel bir değişiklik olmayacak”. diyen Putin, ABD’li yetkililer Rusya’yı varoluşsal bir düşman olarak görüyor.” ifadelerini kullandı.

Bir Cevap Yazın